Top News

CNA Port aux Basques campus student wins silver at Skills Canada nationals

College of the North Atlantic medals winner from the 24th annual Skills Canada National Competition were (from left) Melissa Battiste – silver in cabinetmaking (Port aux Basques campus); Glenda Guest – bronze in architectural technology and design (Ridge Road campus); Anthony Leonard – gold in IT networking and Best in the Region award (Prince Philip Drive campus); and Stephen Kettle – bronze in refrigeration and air conditioning (Ridge Road campus).
College of the North Atlantic medals winner from the 24th annual Skills Canada National Competition were Anthony Leonard – gold in IT networking and Best in the Region award (Prince Philip Drive campus); Melissa Battiste – silver in cabinetmaking (Port aux Basques campus); Glenda Guest – bronze in architectural technology and design (Ridge Road campus); and Stephen Kettle – bronze in refrigeration and air conditioning (Ridge Road campus). - Photo courtesy of the College of the North Atlantic

EDMONTON, ALTA. – Melissa Battiste’s cabinetmaking artistry was recognized with a silver medal during the 24th annual Skills Canada National Competition this month.

Battiste is a student at College of the North Atlantic’s (CNA) Port aux Basques campus.

The competition, held in Edmonton, Alta. from June 3-6, saw over 550 competitors from across the country compete in the more than 40 competition areas.

Twenty of the 46 Team Newfoundland and Labrador competitors were from CNA.

Medal winners

Here’s a full list of the 12 medal winners from Newfoundland and Labrador:

* Anthony Leonard - Gold Medal and Best in Region Award - IT Networking (Post-Secondary - College of the North Atlantic Prince Philip Drive Campus)

* Chelsie Cake and Breanna Tilley – Gold Medal – 2D Computer Animation (Secondary - Queen Elizabeth Regional High School)

* Keagan Dalley and Hayley Martin – Gold Medal – 3D Computer Animation (Secondary - Holy Spirit High School and Carbonear Collegiate)

* Matthew Buckingham-Bishop – Silver Medal – IT Networking (Secondary - Queen Elizabeth Regional High School)

* Melissa Battiste – Silver Medal – Cabinetmaking (Post-Secondary - College of the North Atlantic Port Aux Basques Campus)

* Caitlyn Coles – Silver Medal – Job Search (Secondary - Holy Spirit High School)

* Alex Green – Silver Medal – Photography (Post-Secondary - Memorial University)

* Lindsay Oliver– Bronze Medal – Sprinkler Systems (Post-Secondary - UA Local 740 Training Centre)

* Glenda Guest – Bronze Medal – Architectural Technology and Design (Post Secondary - College of the North Atlantic Ridge Road)

* Stephen Kettle – Bronze Medal – Refrigeration and Air Conditioning (Post-Secondary - College of the North Atlantic Ridge Road Campus)

* Laura Keefe – Bronze Medal – Job Skill Demonstration (Secondary - Ascension Collegiate)

* Tyler Hiscock – Bronze Medal – Public Speaking (Secondary - Bishop White School)

Recent Stories